Viikarin tämän vuoden viimeisessä uutiskirjeessä tietoa Viikarin ensimmäisestä avoimesta teemaillasta, mahdollisuus vaikuttaa Kotkan kaupungin kyselyssä ja paljon muuta ajankohtaista asiaa 😉
Lue lisää!

Muistutuksena vielä tämän iltainen Kumppanuustalo Viikari ry:n syyskokous klo 17, tule mukaan vaikuttamaan!
Kokouksen yhteydessä myös vierailulla Kotkan kulttuurijohtaja Tomi Purovaara kertomassa kulttuurin saralla ajankohtaisista asioista, kahvitarjoilu 😊

 

Uutiskirje 9/2022

 • Juhlaa pukkaa! Viikarin synttäreitä vietetään taas 1.12. klo 11. Ohjelmassa puheenjohtaja Jorma Korpelan avaussanat ja teatteriryhmä Kimaran jouluaiheinen esitys. Glögi- ja torttutarjoilu!
 • Siskot ja Simot -järjestön joulupostia ikäihmisille -kampanjaan voi valmiita kortteja palauttaa 1.krs Loiston palautuslaatikkoon aina 5.12. saakka. Kotkan kaupunki huolehtii yhteistyössä Kymsoten kanssa korttien jakelun ikäihmisille.
 • Kymsoten matalan kynnyksen palveluja Viikarilla
  • vuoden 2023 alkupuolella alkamassa uutuutena 60-vuotta täyttäneille suunnattu Senioripysäkki-toiminta, jossa ryhmä kokoontuu kerran viikossa täällä Viikarilla. Ryhmässä mahdollisuus luottamukselliseen keskusteluun ja vertaistukeen erilaisista elämäntilannetta haastavista muutoksista tai huolista. Kymsoten asiantuntijan pitämä infotilaisuus ryhmästä Viikarilla 8.12. klo 13–14 1.krs Loistossa, tule kuulemaan lisää! Uutiskirjeen liitteenä myös tilaisuuden mainos.
  • palveluohjaajien ikäihmisille suunnattu avoin tilaisuus vielä ti 8.12. klo 12–13 aiheena hoitotahto ja edunvalvontavaltuutus
  • hyvinvointivalmentajien luento ja avoin vastaanotto vielä ti 20.12. klo 13–14.30 aiheena jalkojen omahoito
 • Syksyllä tiedustelimme jäsenkyselyssä halukkuutta kokeilla avoimien tiistaiden sijaan Viikarin kaikille avoimia teemailtoja. Ensimmäinen teemailta, ”Elämän syyspuolen turva”, järjestetään yhdistyksen Kotkanejdens pensionärer toimesta 15.12. 2.krs Ulapassa klo 16–20. Luennoitsijana Arno Wirzenius. Ilta koostuu kahdesta keskustelunomaisesta luennosta:
 • klo 16–17 katsaus asioihin, joihin ikääntyessä voi valmistautua
 • keskustelua ja tauko
 • klo 18–19 luento edunvalvontavaltakirjan laadinnasta
 • keskustelua

Kysymyksiä kannattaa miettiä jo etukäteen ja niiden toivotaan olevan lyhyitä ja ytimekkäitä, noin 10 sanaa. Luentomateriaaliin voi tutustua etukäteen seuraavista osoitteista:

https://kotka.spfpension.fi/aldrastryggt/turvattu_vanhuus/ (kokonaisuus)

https://kotka.spfpension.fi/aldrastryggt/turvattu_vanhuus/edvalvvaltakirjamalli/

Kokonaisuusluento soveltuu henkilöille, jotka haluavat tietoa, miten varautua vanhuuteen omalta osaltaan tai toisen henkilön omaisena. Luento edunvalvontavaltakirjasta antaa syvempää tietoa valtakirjasta ja valtuuttamisesta sekä muista vaihtoehdoista.

Mahdollisuus osallistua vain toiseen luentoon, tai molempiin. Ei ennakkoilmoittautumista.

 • Yhdistyksen toiminta näkyväksi? Yhdistysinfo.fi sivusto loppuu, muistakaa viedä yhdistyksenne tiedot uuteen Lähellä.fi -palveluun! Näin varmistatte, että toimintanne on edelleen helposti löydettävissä niille ihmisille, jotka hakevat itselleen uusia harrastuksia, etsivät tukea tai apua tai haluavat ryhtyä vapaaehtoistoimijoiksi. Ilmoittaudu etänä pidettävään infotilaisuuteen 28.11. klo 9–10: https://link.webropolsurveys.com/S/A9E6FA30B5C9B149 Myös digiopastajiin voi olla asiasta yhteydessä, jos tarvitsette apua. Mainos liitteenä.
 • Joulunajan vaikutukset Viikarin aukioloaikoihin 19.12.2022 – 8.1.2023:
  • Kumppanuustalo Viikari klo 8–15
  • Kahvila Loisto 8–14.45

Muina aikoina Viikari on asiakkaiden käytettävissä omilla avaimilla!

 

 

Mukavaa joulun odotusta!

 

 

 

Kumppanuustalo Viikari | Mariankatu 24, 48100 Kotka