Hyvinvointialueen aivoterveysryhmä +60-vuotiaille 15.9. alkaen Viikarilla

Tarkastelet mennyttä tapahtumaa.

Aivoterveysryhmä on tarkoitettu +60-vuotiaille kymenlaaksolaisille, joilla ei ole vielä muistisairautta, mutta kohonnut riski sairastua sellaiseen. Ryhmästä saa monipuolisia keinoja oman aivoterveytensä vahvistamiseen, yhdessä muiden kanssa! Kotkan ryhmät alkavat Kumppanuustalo Viikarissa 15.9.2026. Yksi ryhmäkerta on n. 1-1,5 h. Ryhmät ovat asiakkaille maksuttomia eikä niihin osallistuminen edellytä muistiyhdistyksen jäsenyyttä. 

Kotkassa osallistujat jaetaan kahteen ryhmään tiistaisin, toinen alkaa klo 12 ja toinen klo 14. Tapaamisia on yhteensä 15 kertaa ja ryhmä on tarkoitettu niille, jotka ovat riskissä sairastua muistisairauteen, mutta joilla ei ole vielä diagnosoitu muistisairautta.

Ennen ilmoittautumista olisi hyvä käydä tekemässä suuntaa antava muistisairauden riskitesti, johon löytyy linkki ja ohjeet hyvinvointialueen nettisivuilta:  Aivoterveysryhmät - Kymenlaakson hyvinvointialue

Lisätietoja ja ryhmiin ilmoittautuminen arkisin klo 8-16
Jenni Pussinen, muistiterveysasiantuntija
Kouvolan seudun Muisti ry
P. 045-8582333

Toteuttajina Kymenlaakson hyvinvointialueen EELI elintapaohjaushanke yhteistyössä Kotkan kaupungin ja Kouvolan Seudun Muistiyhdistys ry:n kanssa.